Każdemu podoba się gęsta, zielona trawa przy posesjach, w parku, na publicznych terenach rekreacyjnych lub przy drogach. Nie każdy jednak ma dość czasu, pieniędzy lub ochoty, by pielęgnować trawnik. W końcu wiele mieszanek traw wymaga licznych zabiegów, np. koszenia, grabienia i utylizacji ściętej trawy. Rozwiązaniem może być robot koszący lub kosiarka z funkcją mulczowania. Jednak czy wszystkie odmiany traw tolerują intensywne koszenie? Barenbrug stawia na zupełnie inne rozwiązanie, wykorzystując wiedzę na temat genetyki! Lata badań i licznych testów zaowocowały opracowaniem mieszanki nasion traw Mow Saver Robot & mulch. Dzięki zastosowaniu Mow Saver możliwe jest obniżenie liczby wymaganych koszeń wykonywanych tradycyjną kosiarką nawet o 35%; mieszanka ta zawiera ponadto specjalnie wyhodowane odmiany traw, które idealnie nadają się do koszenia robotem lub kosiarką z funkcją mulczowania.
Mieszanka Mow Saver zawiera trawy o nisko umieszczonym węźle krzewienia oraz niskim, lecz pionowym wzroście. Tworzą one gęstą darń odporną na koszenie o wysokiej częstotliwości za pomocą robota koszącego.
Trawa, która ma tendencje do bardziej płożącego wzrostu, jest trudniejsza w koszeniu. Korzystanie z robota na takim trawniku doprowadzi do powstania „wełnistej” darni z własnym mikroklimatem, co stwarza idealne warunki do rozwoju chorobotwórczych pleśni. Jeżeli trawa rośnie w górę zbyt szybko, jej węzeł krzewienia często przesuwa się do góry; negatywne skutki koszenia są w tym przypadku jeszcze poważniejsze, ponieważ ścinane jest więcej niż 1/3 rośliny. Zbite grudki ściętej trawy i filcu są zjawiskiem niepożądanym przy koszeniu za pomocą robota koszącego – jeśli kosimy w ten sposób trawnik wysiany ze standardowej mieszanki, takie problemy będą pojawiać się regularnie. Gromadzenie się nadmiernej ilości nierozłożonych resztek trawy, wywołane przez zbyt szybki wzrost roślin w pionie, stwarza idealne warunki do rozwoju chorobotwórczych pleśni. Im mniej ściętych źdźbeł i im drobniejsze są one, tym szybciej opadają pomiędzy trawą na powierzchnię gleby, gdzie są rozkładane przez mikroorganizmy glebowe na składniki odżywcze użyteczne dla roślin.
Rozwiązanie dla kosiarek z funkcją mulczowania
Mieszanka Mow Saver zawiera trawy cechujące się niskim wzrostem przez cały sezon wegetacyjny. Odrastanie źdźbeł po koszeniu jest wolniejsze niż w przypadku standardowych mieszanek traw. Pomiary wykonywane podczas testów pokazują, że po 14 dniach od koszenia mieszanka Mow Saver jest o 30% niższa od mieszanki standardowej. Koszenie jest nieodłączną częścią pielęgnacji terenów zielonych. Kiedy trawa wyrośnie zbyt wysoko, konieczne jest jej skoszenie. Zasadniczo przy koszeniu stosuje się zasadę „1/3” (ścinanie maksymalnie 1/3 wysokości rośliny), by utrzymać zdrowe rośliny o wystarczających zdolnościach do fotosyntezy. Postępowanie to powtarza się przez cały sezon wegetacyjny. To właśnie na tym polu możliwe są spore oszczędności. Prowadzone przez nas testy pokazały, że aby osiągnąć identyczne rezultaty, standardowa mieszanka musi być koszona 20 razy w sezonie, natomiast mieszanka Mow Saver wymaga jedynie 13 koszeń!
Podczas koszenia ważne jest, by ścinać rośliny powyżej punktu wzrostu; w przeciwnym razie roślina będzie potrzebować bardzo długiego okresu regeneracji. Jeśli pozwolimy trawie wyrosnąć zbyt wysoko między koszeniami, stanie się ona słabsza i utraci swój atrakcyjny wygląd. Żywotność rośliny obniży się i stanie się ona bardziej podatna na choroby i przesuszenie. Jednak ponieważ odmiany użyte w mieszance Mow Saver mają nisko osadzony węzeł krzewienia i odrastają wolniej a co za ty idzie, ryzyko uszkodzeń wywołanych przez rzadkie koszenie jest mniejsze. Trawnik pozostaje atrakcyjny i zdrowy. A to wszystko przy mniejszej o 35 % częstotliwości koszenia!
Testy praktyczne, w trakcie których zbierano i ważono ściętą trawę, wykazały, że odmiany LMT traw wytwarzały nawet do 35% mniej biomasy w porównaniu do podobnych odmian. Im mniej ściętych źdźbeł pozostawionych na trawniku, tym szybciej są one rozkładane przez mikroorganizmy, i tym zdrowsza jest trawa.
Trawa jest niezbędna w naszym życiu. Jest obecna w naszych ogrodach, parkach i na boiskach sportowych. Nie tylko ważne jest praktyczne zastosowanie trawników, jest niezbędna do oczyszczenia powietrza i wody. Znaczenie trawnika wykracza więc poza aspekty estetyki.